BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13534089
nr 1353 4089
Ljusstakar
Ett par, Tenn, 1842, Stockholm. Höjd: 12 cm
Kondition: slitage, skador
måndag 12 oktober 2020
kl 19:44:33
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn